شک نکن

رایانه ، علمی ، ادبی ، داستان ، شعر ، ترفندها و....

بررسی مشکلات و نواقص نرم افزار Word در ورژن های مختلف

 

سلام

چند روز پیش یکی از اساتید محترم دانشگاه پرسید :

چرا فرمول هایی که درون محیط WORD 2003 نوشته می شوند در WORD 2007 ٌ  به درستی اصلاح نمی شوند ؟

این موضوع یکی از سوالات خودم هم بود (قبلا ً به این موضوع برخورد کرده بودم) ....

چون WORD 2007 از WORD 2003 دارای ورژن بالاتریست پس باید این ورژن قدیمی را پوشش دهد ....

پس چرا این اتفاق می افتد ؟

شاید باید گفت مهم ترین علت این ناهمگونی برای آنست که استاد مچ ما را بگیرد و کلی ضایع بشیم ...

دلیلی بهتر از این وجود ندارد...

 

و حالا رفع اشکالات متداول در برنامه Word

مایکروسافت رابط این برنامه را به میزان زیادی تغییر داده و قالب های فایلی آن را به روزرسانی کرده و ویژگی های جدید بسیاری را به آن اضافه کرده است.

رابط و قالب های فایلی جدید به همراه برخی ویژگی های شگفت انگیز، یکی از مواردی است که کاربرانی که عادت به نسخه های قدیمی برنامه Word داشته اند را به دردسر انداخته است. در این سری مقالات به رفع برخی مشکلات در برنامه Word می پردازیم؛ همچنین دستورالعمل هایی را نیز در خصوص Word 2003 ارائه خواهیم کرد.


مشکل: عدم توانایی نسخه قدیمی Word در باز کردن فایل های ذخیره شده توسط Word 2007.

 

راه حل: قالب پیش فرض فایل های Word 2007 یعنی DOCX، مجموعه ای فشرده از فایل های XML ایجاد می کند که هر یک شامل اطلاعاتی در مورد سند مربوطه هستند. این فایل ها نه تنها با نسخه های قدیمی Word، بلکه با سایر برنامه هایی که سابق بر این، قادر به باز کردن فایل های Word بودند، سازگاری ندارند. کاربرانWord 2003 Word 2002 و Word 2000 در صورت نصب Microsoft Office Compatibility Pack می توانند فایل های Word 2007 را باز کنند.

همچنین می توانید از گزینه Save As برای ذخیره فایل ها در قالب Doc که با نسخه 97 تا 2003 برنامه Word سازگار است، استفاده کنید. کاربران سایر برنامه ها می توانند از یک مبدل فایل رایگان مانند Zamzar بهره گیرند.

اگر از ویژگی هایی که منحصر به Word 2007 هستند، استفاده می کنید؛ مانند تم ها، این بخش ها در فرآیند تبدیل فایل، انتقال داده نخواهند شد و ممکن است برخی از اطلاعات از بین بروند. هنگامی که مجدداً فایل تبدیل شده را باز کنید، Word 2007 هر تعداد از ویژگی ها را که ممکن باشد، بازیابی خواهد کرد، اما نمی تواند تمامی فرمت بندی های از بین رفته را بازیابی کند. اگر می خواهید تمامی اطلاعات شما باقی بماند، بهتر است دو نسخه از فایل خود را ذخیره کنید؛ یک نسخه در Word 2007 و یک نسخه برای کاربران سایر نسخه های Word.

مشکل: عدم دسترسی به تمامی ویژگی های Word 2007، در زمان باز کردن فایل های ایجاد شده توسط نسخه های قدیمی تر Word

 

راه حل: Word 2007 دارای ویژگی جدیدی با نام Compatibility Mode است که برای به حداقل رساندن مشکل سازگاری بین نسخه 2007 و نسخه های قدیمی طراحی شده است. زمانی که شرایط خاصی از قبیل باز کردن فایلی که در نسخه های قدیمی Word ذخیره شده باشد، به وجود آید، Word 2007 به حالت Compatibility Mode سوئیچ می کند. در این حالت، Word 2007 ویژگی های منحصر به آن نسخه از برنامه را محو ساخته و یا به ویژگی های قدیمی از قبیل Smart Art که در Word 2007 بهینه شده است، مراجعه خواهد کرد.

اگر Word 2007 در این حالت عمل کند، عبارت Compatibility Mode در نوار عنوان ظاهر خواهد شد.

به منظور به دست آوردن حداکثر کارآیی از فایل های قدیمی با Word 2007، آنها را باز کرده، روی دکمه Microsoft Office کلیک کرده و گزینه Convert را انتخاب کنید. زمانی که یک فایل Word قدیمی را در قالب DOC X ذخیره کرده و آن را ببندید و گزینه Maintain Compatibility With Word 97 -2003 را انتخاب نکنید، Compatibility Mode خاتمه می یابد.

 مشکل: بروز مشکل در سبک Normal پیش فرض Word 2007، وجود فواصل اضافی در قبل و بعد از پاراگراف ها و

استفاده از فونت Calibri به جای Times New Roman.

 

راه حل: می توانید سبک Word 2007 را به استانداردهای Word 2003 تبدیل کنید. به منظور انجام این کار، گزینه Change Styles را در کادر Styles انتخاب کرده و ماوس خود را روی Style Set قرار دهید تا منوی آن باز شود و روی Word 2003 کلیک کنید. مجدداً Change Styles را انتخاب کنید اما ماوس خود را روی Fonts قرار داده و سبک Office Classic را انتخاب کنید.

اگر فونت های پیش فرض Word 2007 را دوست ندارید، می توانید Style Set را به Word 2003 تغییر دهید.

به منظور کسب تمامی ویژگی های Word 2007 در سندی که در نسخه قدیمی تر Word ایجاد شده است، از ویژگی Convert استفاده کنید.

به منظور اعمال این تنظیمات در تمامی اسناد جدید به صورت پیش فرض، Change Styles را انتخاب کرده و سپس Set As Default را انتخاب کنید. اگر مایلید که سبک Word 2007 را بازگردانید، این فرآیند را به صورت معکوس انجام دهید.

Word 2003: این مشکل مختص Word 2007 است. اگر یک سند Word 2007 را در Word 2003 باز کنید، ممکن است سبک های Word 2007 از جمله قالب Normal جدید را انتقال دهد. به منظور تنظیم مجدد سبک ها در Word 2003، گزینه Styles and Formatting را ازمنوی Format انتخاب کرده و گزینه Custom را از پایین قاب ظاهر شده انتخاب کنید.

روی دکمه Styles در پایین Format Settings و سپس روی دکمه Organizer در پایین Style کلیک کنید.

در این پنجره، می توانید سبک ها را در سند جاری حذف کرده و یا از طریق قالب جهانی Normal.dot روی سبک های پیش فرض بازنویسی کنید. (بازنویسی روی Normal، استانداردهای سبک Word 2007 را حذف خواهد کرد.) اگر روی سبک های Normal.dot بازنویسی کرده اید، این قابلیت را در اختیار نخواهید داشت. اگر از ابزار جست وجو در منوی Start برای یافتن Normal.dot و نام گذاری مجدد آن بهره می گیرید، Word زمانی که برنامه را مجدداً راه اندازی کنید، آن را با Normal.dot پیش فرض جایگزین خواهد کرد.

مشکل: قفل شدن و یا عملکرد عجیب سند Word.

 

راه حل 1: Word 2007 و Word 2003 دارای ویژگی های Auto Recovery هستند. این ویژگی ها در صورت خرابی یک سند، سعی می کنند آن را بازیابی کنند. اما احتمال خرابی اسناد پیچیده (به ویژه آنهایی که دارای فرمت بندی زیادی هستند)، وجود دارد.

در این حالت بهتر است بخش های سند که دارای فرمت بندی نیستند را Cut کرده و در فایل جدیدی Paste کنید. سپس زمانی که فقط آخرین پاراگراف فایل قبلی باقیمانده، کلیدهای END+CTRL را فشار دهید تا تمامی موارد به جز علامت پاراگراف آخر (که برخی اطلاعات مربوط به فرمت بندی در آن ذخیره شده است) انتخاب شود. این موارد را در فایل جدید Paste کنید.

راه حل 2: اگر مشکل همچنان وجود داشت، در فایل جدید، فرمت بندی های پیچیده از قبیل جداول، نمودارها و تصاویر گرافیکی را Cut کرده و در یک فایل مجزای جدید Paste کنید. این کار را به صورت تک تک انجام دهید. در این صورت، زمانی که مشکل تکرار شود، می توانید بخش مشکل ساز را یافته، حذف و یا جایگزین کنید.

راه حل 3: اگر این موارد بسیار زیاد بودند و کنترل آنها ممکن نبود، راه حل دیگر، ذخیره فایل با فرمت دیگر از قبیل HTML ،RTF و یا TXT و سپس تبدیل آنها به فایل Word است.

این کار موجب می شود که فرمت بندی دارای اشکال از سند خارج شود اما با این کار برخی از فرمت بندی های خود را از دست خواهید داد. اگر نمی توانید زمانی که سند قفل می شود، آن را باز کنید، به مشکل و راه حل قبلی که پیش از این ذکر کردیم، مراجعه کنید.

منبع : http://www.dostan.net/view.asp?id=50003890008101443

  
نویسنده : عماد موسوی ; ساعت ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳۸٩/۸/٢۳
تگ ها : ترفندهای word