شک نکن

رایانه ، علمی ، ادبی ، داستان ، شعر ، ترفندها و....

آیا میدانید ورژن 1

آیا میدانید  ورژن (  1 )   ؟؟؟؟؟

  (1 یکی از اولین ابزارهای ثبت زمین لرزه حدود سال 130 میلادی در چین ساخته شد. وقتی این وسیله به لرزش در می آمد، توپی از دهان یکی از هشت اژدهای موجود در لبه یک کاسه گرد به درون فنجان قورباغه مانندی که در پایین قرار داشت می افتاد. به این ترتیب جهت زمین لرزه نشان داده می شود.

   (2بزرگترین یاقوت جهان در اوایل 2000 میلادی در کوههای ویتنام کشف شد که حدود 2 کیلو و 160 گرم وزن دارد و نام ستاره ویتنام برای آن انتخاب شده است. ارزش آن 8 میلیون دلار است.

  (3آیا می دانید در سال 1994 پس از وقوع زمین لرزه ای بهه شدت 8/2 ریشتر ، موج تسونامی به سواحل هوکایدو هجوم آورد. خوشبختانه مردم از وقوع این پدیده اطلاع داشتند و این حادثه 140 مجروح و فقط  2 مورد فوت بجا گذاشت که آن دو مورد نیز ناشی از سکته قلبی بود.

   (4آیا می دانید انرژی حاصل از سوختن یک کیلوگرم هسته اورانیوم سه میلیون برابر انرژی است که از سوختن یک کیلو گرم زغال سنگ بدست می آید.

   (5آیا می دانید در کشور فنلاند مردم را تشویق می کنند که سنگهای غیر عادی را بدون پرداخت هزینه پستی به سازمان زمین شناسی ارسال نمایند. این سازمان هر ساله 10000 قلوه سنگ (نمونه) را از اداره پست دریافت می کند که از میان آنها 5% منجر به بررسی صحرایی، 25%     واقعا منجر به ارزیابی هدف (کانه زایی در نمونه) که منتهی به ردیابی منشا می شود.

   (6آیا می دانید رشته زمین شناسی در همه دانشگاههای جهان جزء رشته های علوم پایه بوده و تنها در ترکیه در دانشکده فنی تدریس می شود.

   (7آیا می دانید در ساخت مسجد امام در میدان نقش جهان اصفهان معمار با تجربه ایرانی با توجه به پیش بینی نشست در حین اجرای ساختمان چند سال به منظور تحکیم خاک زمان صرف کرده است.

   (8آیا می دانید نظریه باون در مورد تشکیل تمام سنگهای آذرین از یک ماگما امروزه مورد قبول نیست ولی کارهای ارزشمند او اساس پترولوژی امروزی را تشکیل می دهد .

 

نامه ای همینجوری

  
نویسنده : عماد موسوی ; ساعت ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳۸۸/٦/۱٧