شک نکن

رایانه ، علمی ، ادبی ، داستان ، شعر ، ترفندها و....

تب خال

ویروس‌های تب خال

تاکنون بیش از 80 نوع ویروس Herpes شناسایی شده‌اند که 8 نوع آنها برای انسان بیماریزا می‌باشند. دو تیپ Herpes Simplex-virus (HSV) سبب عفونت پوستی مخاطی و عفونت ناحیه‌ی تناسلی می‌گردند. تب خال بسیار شایع بوده و در بسیاری از افراد ابتلای اولیه بدون علامت بوده است در 85% مردم جهان سرولوژی HSV-1 مثبت بوده است. تب خال ناحیه‌ی تناسلی یکی از مهمترین بیماریهای STD در جهان می‌باشد. تست سرولوژی مثبت HSV-2 در آمریکا در زنان 26 درصد و در مردان 18 درصد که در سیاه پوستان شایع‌تر می‌باشد.
انتقال:
 HSV-1 در اثر تماس مستقیم مخاط یا پوست خراشیده شده با ضایعات اولیه یا عفونت راجعه یا قطرات استنشاقی و یا ترشحات بزاق همچنین در اثر بوسیدن گونه‌ها به خصوص در کودکان AD از افراد بدون علامت انتقال می‌یابد.

علاقمندان می توانند به ادامه مطلب بروند...

 

HSV-2 عفونت ناحیه‌ی تناسلی و آنال بوده و از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود و زنان 4 برابر مردان مستعد این عفونت می‌باشند. 3 تا 7 روز بعد از تماس علائم بیماری پدید می‌آید. انتقال آن از طریق دهان و یا به ندرت غیر جنسی می‌باشد. بعد از پیدایش عفونت اولیه HSV-1 به گانکلیون Trigeminal و HSV-2 به گانکلیون Sacral رفته و به صورت نهفته استقرار می‌یابد. در اثر استرسهای فیزیکی و یا هیجانی، ترس، تماس با UVضربه‌ی موضعی، جراحی‌های دهان، حرارت، سرما، تب، سرماخوردگی، آنفلوانزا، تغییرات فعالیت ضد ویروسی بزاق، تماس جنسی، قاعدگی، آسیب به اعصاب، لیزر درمانی، پلینگ شیمیایی و تجویز کورتیکواستروئید‌ها ممکن است باعث فعالیت مجدد ویروس شوند.
یافته‌های بالینی:
تب خال دهان و صورت:
معمولاً در اثر HSV-1 و گاهی در اثر HSV-2 می‌باشد که در این نوع عود آن کمتر است، عفونت اولیه معمولاً از زمان کودکی شروع می‌شود که علائم اولیه معمولاً 24 ساعت قبل از ظهور بثورات پیدا می‌شوند و شامل تب، لرز، درد عضلانی، تورم غدد لنفاوی گردن و 1 و 2 روز بعد بثورات وزیکولر در زمینه‌ی اریتماتو، زخم و دلمه‌های سخت که غیر قرینه بوده و عفونت در اطراف دهان به خصوص لب پائینی، گونه، ‌بینی، چشم و عفونت دستگاه عصبی مرکزی دیده می‌شود که ممکن است همراه با درد، سوزش و خارش باشد و بعد از 1 تا 2 هفته برطرف می‌شود. در کودکان بثورات به شکل ضایعات دهانی و فارنژیت شایع می‌باشد.
چند هفته بعد از تماس، آنتی‌بادی HSV-1 در سرم بالا می‌رود. عود مجدد سالیانه 1 تا 2 مرتبه و در بعضی از افراد تا 6 مرتبه در سال نیز دیده می شود .
تب‌خال ناحیه تناسلی
عفونت در اثر HSV-2 و در 10 تا 40 درصد موارد در اثر HSV-1 می‌باشد که این نوع خفیف‌تر بوده و عود آن کمتر است ضایعات به صورت وزیکول، پوستول و زخم‌های اریتماتو بوده که بعد از 6 تا 10 روز بهبودی می‌یابد. در مردان 6 تا 10 وزیکول روی سر و یا تنه‌ی آلت تناسلی دیده می‌شود، و در زنان ضایعات روی vulva - واژن و گردن رحم که عفونت شدیدتر  از مردان می‌باشد.
ممکن است تب خال روی پوست اطراف آنال،باسن، کشاله‌ی‌ران، پرینه و یا به صورت NGU تظاهرنماید. علائم سیستمی شایع و شامل تب، لرز، درد عضلانی می‌باشد. این بیماری ممکن است 3 تا 4 مرتبه درسال عود نماید که عود بیماری در مردها شایع‌تر می‌باشد. اغلب تب خال نوزادان اکتسابی و در موقع زایمان ویروس در اثر تماس منتقل می‌شود لذا کسانی‌که ضایعات فعال دارند باید سزارین شوند.
تشخیص:
عفونت HSV کلینیکی تشخیص داده می‌شود ولی در انواع آتیپیک بررسی آزمایشگاهی لازم است که کشت ویروس روش انتخابی می‌باشد. تست سرولوژی برای کسانی که سابقه‌ی عفونت مشکوک HSV دارند انجام می‌گردد. HSVIgM در کسانی که جدید مبتلا شده‌اند (1 تا 3 هفته) و HSVIgG برای کسانی‌که سابقه‌ دارند انجام می‌گردد.
عوارض:
در کسانی که کمبود ایمنی دارند بیماری شدیدتر تظاهر می‌نماید.
مننژیت دراثر HSV
اگزما Herpeticum، تب خال نوزادان، تب خال بند آخر انگشت واریتم مولتی فورم که شایعترین علت آن HSV راجعه می‌باشد.
درمان:
1-      تب خال اولیه یا ثانویه ممکن است خود به خود بهبودی یافته و نیازی به درمان نداشته باشد.
2-      تسکین علامتی با مصرف یخ موضعی، کمپرس سرد، محلول بارو روزی 3 تا 4 مرتبه برای 10 دقیقه کمپرس شود (جهت ضایعات وزیکولر).
مصرف بی‌حسی موضعی و برای تب خال دهان مصرف موضعی دیفن هیدرامین، Orabase، تتراسیکلین 250 میلی‌گرم در 60cc  آب حل و دهان شستشو شود. همچنین مصرف موضعی روی تب خال تناسلی مصرف می‌شود.
3-       محافظت از UV برای لب و استفاده از ضد آفتاب مناسب.
4-      عصاره‌ی برگ بادرنجبویه که از تیره‌ی نعناع می‌باشد و مصرف موضعی آن روی تب خال لب مؤثر است.
5-      آسیکلوویر Acylovir به صورت موضعی خوراکی و تزریق داخل وریدی مصرف می‌گردد. کرم آسیکلوویر 5 درصد روزی 5 مرتبه برای 5 روز گسترش و علائم تب خال را کاهش می‌دهد، و پس از مصرف دستها شستشوشود.
6-      آسیکلوویر تزریقی در آنسفالیت HSV و نوزادان درمان انتخابی می‌باشد. همچنین در کسانی که نقص ایمنی دارند تجویز می‌گردد.
7-      در عفونت HSV اولیه آسیکلوویر خوراکی 200 میلی‌گرم 5 مرتبه روزانه و یا 400 میلی‌گرم سه مرتبه روزانه برای 7 تا 10 روز و در عفونت راجعه آسیکلوویر خوراکی 200 میلی‌گرم 5 مرتبه روزانه و یا 400 میلی‌گرم TID و یا 800 میلی‌گرم BID برای 5 روز تجویز می‌گردد.
8-      جهت عفونت ثانویه از کرم موپیراسین استفاده می‌گردد.
پیشگیری:
در کسانی‌که مستعد عفونت HSV هستند از 48 ساعت قبل از جراحی، لیزر درمانی، پیلینگ شیمیایی ، درم ابریژن، آسیکلوویر 800 میلی‌گرم BID تا 3 تا 7 روز بعد از عمل استفاده نمائید.
مصرف کاندوم باعث کاهش انتقال تب خال ناحیه‌ی تناسلی می‌شود.
مصرف Valacyclovir روزانه 500 میلی‌گرم برای 1 تا 3 روز باعث کاهش انتقال ویروس در مصاحب می‌گردد.


منبع و
نویسنده مطلب : دکتر فرشاد اکبرنژاد  
  
نویسنده : عماد موسوی ; ساعت ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳۸٩/٩/٢۱